| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.142" (3.61mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.816" (20.73mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 111.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MM-99CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.03,W= .130 |
In Stock: 390 $20.48000 |
|
72135SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 293 $20.59000 |
|
72657SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 102 $20.71000 |
|
72121SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 161 $20.72000 |
|
72120SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 152 $20.72000 |
|
11674CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 4.00,W= .041 |
In Stock: 224 $20.76000 |
|
3943CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 1.00,W= .162 |
In Stock: 178 $20.76000 |
|
B17-203CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.453,L= 2.88,W= .089 |
In Stock: 332 $20.82000 |
|
895CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 4.00,W= .283 |
In Stock: 131 $20.82000 |
|
72767CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 1,509 $20.89000 |