| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.089" (2.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.453" (36.91mm) |
| Diameter - Inside: | 1.275" (32.39mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.880" (73.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.3 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
895CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 4.00,W= .283 |
In Stock: 131 $20.82000 |
|
72767CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 1,509 $20.89000 |
|
72133SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 279 $20.92000 |
|
10852CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.38,W= .078 |
In Stock: 1,994 $20.97000 |
|
72461SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 465 $21.14000 |
|
72886CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .156 |
In Stock: 198 $21.14000 |
|
72843CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 1,380 $21.18000 |
|
72730CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .162 |
In Stock: 107 $21.18000 |
|
72815CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 156 $21.24000 |
|
S-1148CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.88,W= .112 |
In Stock: 127 $21.27000 |