| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.283" (7.19mm) |
| Diameter - Outside: | 1.562" (39.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.996" (25.30mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 497.0 lbs |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72767CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 1,509 $20.89000 |
|
72133SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 279 $20.92000 |
|
10852CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.38,W= .078 |
In Stock: 1,994 $20.97000 |
|
72461SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 465 $21.14000 |
|
72886CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 2.50,W= .156 |
In Stock: 198 $21.14000 |
|
72843CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 1,380 $21.18000 |
|
72730CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .162 |
In Stock: 107 $21.18000 |
|
72815CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 156 $21.24000 |
|
S-1148CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.88,W= .112 |
In Stock: 127 $21.27000 |
|
72647SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .095 |
In Stock: 2,207 $21.31000 |