| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.901" (22.89mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 238.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72815CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 156 $21.24000 |
|
S-1148CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.88,W= .112 |
In Stock: 127 $21.27000 |
|
72647SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .095 |
In Stock: 2,207 $21.31000 |
|
72877CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 4.00,W= .135 |
In Stock: 723 $21.43000 |
|
72876CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 300 $21.43000 |
|
72503SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 119 $21.43000 |
|
11890CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.796,L= 9.00,W= .116 |
In Stock: 117 $21.45000 |
|
72602CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .135 |
In Stock: 580 $21.48000 |
|
72474CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .135 |
In Stock: 195 $21.48000 |
|
72734CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 148 $21.57000 |