| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.830" (21.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 45.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72474CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .135 |
In Stock: 195 $21.48000 |
|
72734CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 148 $21.57000 |
|
S-152CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.109,L= 4.84,W= .091 |
In Stock: 487 $21.58000 |
|
72768CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.00,W= .162 |
In Stock: 662 $21.62000 |
|
72775CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.25,W= .177 |
In Stock: 611 $21.62000 |
|
72614CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .142 |
In Stock: 359 $21.62000 |
|
72766CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.25,W= .162 |
In Stock: 150 $21.62000 |
|
72665SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 557 $21.65000 |
|
72888CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .156 |
In Stock: 117 $21.66000 |
|
72588SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 102 $21.77000 |