| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 1.400" (35.56mm) |
| Diameter - Inside: | 1.076" (27.33mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 116.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72665SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 557 $21.65000 |
|
72888CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .156 |
In Stock: 117 $21.66000 |
|
72588SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 102 $21.77000 |
|
3238CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.734,L= 6.25,W= .140 |
In Stock: 121 $21.84000 |
|
ST12-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.75 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 194 $21.85000 |
|
72814CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .148 |
In Stock: 379 $21.98000 |
|
72487CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 355 $21.98000 |
|
72596SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .135 |
In Stock: 304 $21.98000 |
|
72776CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 186 $22.02000 |
|
72770CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 1,035 $22.04000 |