| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.140" (3.56mm) |
| Diameter - Outside: | 2.734" (69.44mm) |
| Diameter - Inside: | 2.454" (62.33mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.250" (158.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.3 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ST12-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.75 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 194 $21.85000 |
|
72814CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.50,W= .148 |
In Stock: 379 $21.98000 |
|
72487CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 355 $21.98000 |
|
72596SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .135 |
In Stock: 304 $21.98000 |
|
72776CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 186 $22.02000 |
|
72770CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 1,035 $22.04000 |
|
72622CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 274 $22.04000 |
|
72667SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 172 $22.05000 |
|
72608SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .142 |
In Stock: 278 $22.16000 |
|
72610SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.75,W= .142 |
In Stock: 143 $22.16000 |