| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.142" (3.61mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.816" (20.73mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 94.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72610SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.75,W= .142 |
In Stock: 143 $22.16000 |
|
72618SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .148 |
In Stock: 137 $22.16000 |
|
72619SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .148 |
In Stock: 103 $22.16000 |
|
72778CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.50,W= .177 |
In Stock: 1,219 $22.26000 |
|
72834CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 295 $22.32000 |
|
72935CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 606 $22.44000 |
|
72769CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.50,W= .162 |
In Stock: 268 $22.45000 |
|
72898CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .177 |
In Stock: 1,029 $22.57000 |
|
72605SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .142 |
In Stock: 195 $22.57000 |
|
72903CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .177 |
In Stock: 1,151 $22.59000 |