| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.830" (21.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 96.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72776CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 2.50,W= .177 |
In Stock: 186 $22.02000 |
|
72770CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 4.00,W= .162 |
In Stock: 1,035 $22.04000 |
|
72622CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 274 $22.04000 |
|
72667SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 172 $22.05000 |
|
72608SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .142 |
In Stock: 278 $22.16000 |
|
72610SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.75,W= .142 |
In Stock: 143 $22.16000 |
|
72618SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .148 |
In Stock: 137 $22.16000 |
|
72619SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .148 |
In Stock: 103 $22.16000 |
|
72778CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.400,L= 3.50,W= .177 |
In Stock: 1,219 $22.26000 |
|
72834CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .162 |
In Stock: 295 $22.32000 |