| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.765" (19.43mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 25.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72481CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 255 $20.02000 |
|
72717CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .148 |
In Stock: 236 $20.02000 |
|
1779CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.750,L=10.00,W= .162 |
In Stock: 144 $20.02000 |
|
72802CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .135 |
In Stock: 328 $20.16000 |
|
72437SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 221 $20.21000 |
|
S-161CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.406,L= 4.13,W= .156 |
In Stock: 380 $20.22000 |
|
S-1641CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 4.09,W= .187 |
In Stock: 112 $20.23000 |
|
72546SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .096 |
In Stock: 1,113 $20.25000 |
|
72608CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .142 |
In Stock: 504 $20.37000 |
|
MM-99CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.03,W= .130 |
In Stock: 390 $20.48000 |