| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.015" (25.78mm) |
| Diameter - Inside: | 0.745" (18.92mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 143.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72525SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .085 |
In Stock: 110 $19.52000 |
|
CC-70CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.75,W= .090 |
In Stock: 173 $19.67000 |
|
LL-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.359,L= .50,W= .100 |
In Stock: 154 $19.67000 |
|
72875CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 140 $19.72000 |
|
S-957CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.906,L= 2.75,W= .162 |
In Stock: 499 $19.76000 |
|
CC-68CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= .88,W= .090 |
In Stock: 1,037 $19.77000 |
|
10610CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.56,W= .109 |
In Stock: 332 $19.77000 |
|
72803CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 460 $19.79000 |
|
72701CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 131 $19.79000 |
|
72702CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .135 |
In Stock: 128 $19.79000 |