| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 2.109" (53.57mm) |
| Diameter - Inside: | 1.899" (48.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.030" (153.16mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.8 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4016CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L=23.50,W= .085 |
In Stock: 131 $19.39000 |
|
72433SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 676 $19.40000 |
|
72128SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 253 $19.40000 |
|
72435SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .112 |
In Stock: 232 $19.40000 |
|
72130SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 113 $19.40000 |
|
72499SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 338 $19.43000 |
|
S-1221CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.062,L= 1.00,W= .095 |
In Stock: 416 $19.45000 |
|
A13-39CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 2.34,W= .081 |
In Stock: 370 $19.45000 |
|
3124CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L=11.13,W= .125 |
In Stock: 944 $19.46000 |
|
72472CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .135 |
In Stock: 510 $19.46000 |