| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.215" (5.46mm) |
| Diameter - Outside: | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter - Inside: | 1.070" (27.18mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.750" (171.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 90.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10654CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.59,W= .059 |
In Stock: 978 $19.15000 |
|
72555SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 364 $19.16000 |
|
72554SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 349 $19.16000 |
|
72420SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 168 $19.16000 |
|
72117SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 162 $19.16000 |
|
72698CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .135 |
In Stock: 122 $19.16000 |
|
72421SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 115 $19.16000 |
|
72526SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 5.00,W= .085 |
In Stock: 112 $19.16000 |
|
72545SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .096 |
In Stock: 211 $19.21000 |
|
72687CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .125 |
In Stock: 229 $19.22000 |