| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.033" (26.24mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72645SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 479 $19.02000 |
|
72642SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 173 $19.02000 |
|
72479CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 510 $19.08000 |
|
72478CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 107 $19.08000 |
|
3378CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 6.75,W= .215 |
In Stock: 137 $19.14000 |
|
10654CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.59,W= .059 |
In Stock: 978 $19.15000 |
|
72555SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 364 $19.16000 |
|
72554SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 349 $19.16000 |
|
72420SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 168 $19.16000 |
|
72117SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 162 $19.16000 |