| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 1.109" (28.17mm) |
| Diameter - Inside: | 0.885" (22.48mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.560" (65.02mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 38.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L=11.09,W= .091 |
In Stock: 150 $18.94000 |
|
72801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 840 $18.95000 |
|
72796CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 285 $18.95000 |
|
72797CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 268 $18.95000 |
|
72643SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .096 |
In Stock: 931 $19.02000 |
|
72645SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 479 $19.02000 |
|
72642SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 173 $19.02000 |
|
72479CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 510 $19.08000 |
|
72478CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 107 $19.08000 |
|
3378CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 6.75,W= .215 |
In Stock: 137 $19.14000 |