| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.090" (2.29mm) |
| Diameter - Outside: | 0.890" (22.61mm) |
| Diameter - Inside: | 0.710" (18.03mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 20.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11717CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.109,L= 2.56,W= .112 |
In Stock: 338 $18.94000 |
|
12116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L=11.09,W= .091 |
In Stock: 150 $18.94000 |
|
72801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 840 $18.95000 |
|
72796CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 285 $18.95000 |
|
72797CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 268 $18.95000 |
|
72643SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .096 |
In Stock: 931 $19.02000 |
|
72645SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 479 $19.02000 |
|
72642SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 173 $19.02000 |
|
72479CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .148 |
In Stock: 510 $19.08000 |
|
72478CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .148 |
In Stock: 107 $19.08000 |