| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 37.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72690CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 153 $18.87000 |
|
72789CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 115 $18.87000 |
|
72653SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 279 $18.88000 |
|
72652SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 103 $18.88000 |
|
S-3103CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 2.00,W= .090 |
In Stock: 681 $18.94000 |
|
11717CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.109,L= 2.56,W= .112 |
In Stock: 338 $18.94000 |
|
12116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L=11.09,W= .091 |
In Stock: 150 $18.94000 |
|
72801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .135 |
In Stock: 840 $18.95000 |
|
72796CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 285 $18.95000 |
|
72797CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 268 $18.95000 |