| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Carbon Steel |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 1.250" (31.75mm) |
| Diameter - Inside: | 0.954" (24.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | - |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.01 lbs/in |
| End Style: | OPEN |
| Finish: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TA-2261CSCentury Spring Corp. |
LO= 1.375, SO= 1.062, W= 0.135 |
In Stock: 266 $18.82000 |
|
72520SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 633 $18.84000 |
|
72521SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 161 $18.84000 |
|
72688CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 522 $18.87000 |
|
72690CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 153 $18.87000 |
|
72789CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 115 $18.87000 |
|
72653SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 279 $18.88000 |
|
72652SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 103 $18.88000 |
|
S-3103CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 2.00,W= .090 |
In Stock: 681 $18.94000 |
|
11717CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.109,L= 2.56,W= .112 |
In Stock: 338 $18.94000 |