| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.751" (19.08mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 70.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72126SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 105 $16.52000 |
|
2742CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L=11.25,W= .130 |
In Stock: 108 $16.53000 |
|
72558SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 2,180 $16.62000 |
|
72446SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .116 |
In Stock: 181 $16.62000 |
|
72466CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 1,376 $16.65000 |
|
72540SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .096 |
In Stock: 467 $16.65000 |
|
72463CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .125 |
In Stock: 207 $16.65000 |
|
72462CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 199 $16.65000 |
|
4404CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.640,L= 8.00,W= .105 |
In Stock: 186 $16.65000 |
|
72465CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 158 $16.65000 |