| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.115" (2.92mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.745" (18.92mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 27.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72466CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 1,376 $16.65000 |
|
72540SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .096 |
In Stock: 467 $16.65000 |
|
72463CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .125 |
In Stock: 207 $16.65000 |
|
72462CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .125 |
In Stock: 199 $16.65000 |
|
4404CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.640,L= 8.00,W= .105 |
In Stock: 186 $16.65000 |
|
72465CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 158 $16.65000 |
|
72674CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 763 $16.68000 |
|
7058CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 5.00,W= .234 |
In Stock: 106 $16.68000 |
|
72785CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 118 $16.70000 |
|
AA-59CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= .63,W= .120 |
In Stock: 108 $16.76000 |