| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.725" (18.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 73.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4404CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.640,L= 8.00,W= .105 |
In Stock: 186 $16.65000 |
|
72465CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 158 $16.65000 |
|
72674CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 763 $16.68000 |
|
7058CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 5.00,W= .234 |
In Stock: 106 $16.68000 |
|
72785CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 118 $16.70000 |
|
AA-59CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= .63,W= .120 |
In Stock: 108 $16.76000 |
|
EE-70CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= .75,W= .120 |
In Stock: 504 $16.77000 |
|
72660CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 1,441 $16.79000 |
|
72661CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 569 $16.79000 |
|
72679CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .125 |
In Stock: 358 $16.79000 |