| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 161.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72682CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 245 $16.79000 |
|
72680CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .125 |
In Stock: 171 $16.79000 |
|
ST9-72CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.562 , W= 0.072 , L= 20 |
In Stock: 961 $16.84000 |
|
S-1664CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.015,L= 2.44,W= .225 |
In Stock: 279 $16.85000 |
|
72627SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .085 |
In Stock: 1,111 $16.89000 |
|
824CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L=12.00,W= .148 |
In Stock: 121 $16.89000 |
|
11607CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.046,L= 5.63,W= .131 |
In Stock: 277 $16.90000 |
|
S-1391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.03,W= .091 |
In Stock: 388 $16.98000 |
|
MM-41CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= .53,W= .050 |
In Stock: 168 $16.98000 |
|
G-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 3.31,W= .041 |
In Stock: 790 $16.99000 |