| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.055" (26.80mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 31.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
824CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L=12.00,W= .148 |
In Stock: 121 $16.89000 |
|
11607CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.046,L= 5.63,W= .131 |
In Stock: 277 $16.90000 |
|
S-1391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.03,W= .091 |
In Stock: 388 $16.98000 |
|
MM-41CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= .53,W= .050 |
In Stock: 168 $16.98000 |
|
G-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 3.31,W= .041 |
In Stock: 790 $16.99000 |
|
72694CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .135 |
In Stock: 234 $17.04000 |
|
R-28CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.25 , W= 0.121 , L= 36 |
In Stock: 161 $17.09000 |
|
S-950CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 1.44,W= .043 |
In Stock: 231 $17.18000 |
|
11921CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 5.94,W= .125 |
In Stock: 204 $17.19000 |
|
S-3168CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.125,L= 5.50,W= .112 |
In Stock: 294 $17.22000 |