| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.113" (2.87mm) |
| Diameter - Outside: | 2.125" (53.98mm) |
| Diameter - Inside: | 1.899" (48.23mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.500" (139.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
G-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= .41,W= .093 |
In Stock: 324 $17.23000 |
|
11217CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .812,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 3,684 $17.24000 |
|
72457SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 187 $17.25000 |
|
S-440CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 5.00,W= .130 |
In Stock: 436 $17.30000 |
|
M-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L= 2.00,W= .156 |
In Stock: 207 $17.34000 |
|
72571CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 337 $17.35000 |
|
72635CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .085 |
In Stock: 203 $17.35000 |
|
72693CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .135 |
In Stock: 806 $17.36000 |
|
GG-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 2.75,W= .030 |
In Stock: 521 $17.48000 |
|
72629SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 317 $17.48000 |