| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.156" (3.96mm) |
| Diameter - Outside: | 0.578" (14.68mm) |
| Diameter - Inside: | 0.266" (6.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1259.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72571CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 337 $17.35000 |
|
72635CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .085 |
In Stock: 203 $17.35000 |
|
72693CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .135 |
In Stock: 806 $17.36000 |
|
GG-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= 2.75,W= .030 |
In Stock: 521 $17.48000 |
|
72629SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 317 $17.48000 |
|
M-77CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 2.81,W= .100 |
In Stock: 205 $17.48000 |
|
72628SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 174 $17.48000 |
|
72544SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .0950 |
In Stock: 171 $17.48000 |
|
72475CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 775 $17.49000 |
|
72709CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 753 $17.49000 |