| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.030" (0.76mm) |
| Diameter - Outside: | 0.703" (17.86mm) |
| Diameter - Inside: | 0.643" (16.33mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.750" (69.85mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.34 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72629SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 317 $17.48000 |
|
M-77CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 2.81,W= .100 |
In Stock: 205 $17.48000 |
|
72628SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 174 $17.48000 |
|
72544SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .0950 |
In Stock: 171 $17.48000 |
|
72475CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 775 $17.49000 |
|
72709CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .148 |
In Stock: 753 $17.49000 |
|
72708CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .148 |
In Stock: 534 $17.49000 |
|
72476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 398 $17.49000 |
|
72710CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .148 |
In Stock: 270 $17.49000 |
|
72711CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 238 $17.49000 |