| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.929" (23.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 199.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72711CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .148 |
In Stock: 238 $17.49000 |
|
S-380CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.953,L= 4.13,W= .135 |
In Stock: 178 $17.55000 |
|
72637SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .096 |
In Stock: 410 $17.56000 |
|
72638SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 380 $17.56000 |
|
72640SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .096 |
In Stock: 119 $17.56000 |
|
2749CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.312,L= 4.69,W= .262 |
In Stock: 197 $17.57000 |
|
72676CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 484 $17.63000 |
|
4168CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.390,L= 3.13,W= .177 |
In Stock: 189 $17.73000 |
|
72456SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .125 |
In Stock: 361 $17.85000 |
|
72455SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .125 |
In Stock: 191 $17.85000 |