| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.177" (4.50mm) |
| Diameter - Outside: | 2.390" (60.71mm) |
| Diameter - Inside: | 2.036" (51.71mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.130" (79.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 43.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72456SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .125 |
In Stock: 361 $17.85000 |
|
72455SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .125 |
In Stock: 191 $17.85000 |
|
11895CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.25,W= .177 |
In Stock: 106 $17.85000 |
|
12152CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 8.63,W= .172 |
In Stock: 193 $17.97000 |
|
AA-54CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= .63,W= .080 |
In Stock: 293 $18.10000 |
|
N-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= .41,W= .105 |
In Stock: 284 $18.17000 |
|
S-1444CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.046,L= 1.31,W= .091 |
In Stock: 139 $18.17000 |
|
72593CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .125 |
In Stock: 1,223 $18.25000 |
|
4157CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.703,L= 6.25,W= .135 |
In Stock: 149 $18.33000 |
|
72672CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 148 $18.35000 |