| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.500" (114.30mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 30.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4157CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.703,L= 6.25,W= .135 |
In Stock: 149 $18.33000 |
|
72672CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 148 $18.35000 |
|
ST9-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.562 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 255 $18.44000 |
|
72799CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 131 $18.44000 |
|
11841CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 2.06,W= .104 |
In Stock: 325 $18.46000 |
|
72584SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 319 $18.54000 |
|
B17-191CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 3.00,W= .127 |
In Stock: 155 $18.59000 |
|
72656SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 397 $18.61000 |
|
S-405CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 380 $18.67000 |
|
S-3005CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 1,264 $18.68000 |