| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | - |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B17-191CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 3.00,W= .127 |
In Stock: 155 $18.59000 |
|
72656SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 397 $18.61000 |
|
S-405CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 380 $18.67000 |
|
S-3005CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 1,264 $18.68000 |
|
4346CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 3.63,W= .192 |
In Stock: 174 $18.68000 |
|
S-1243CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 1.75,W= .225 |
In Stock: 682 $18.69000 |
|
72550SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 470 $18.69000 |
|
72683CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .125 |
In Stock: 973 $18.80000 |
|
72685CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 650 $18.80000 |
|
R-29CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.25 , W= 0.148 , L= 36 |
In Stock: 104 $18.81000 |