| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 67.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72685CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 650 $18.80000 |
|
R-29CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.25 , W= 0.148 , L= 36 |
In Stock: 104 $18.81000 |
|
TA-2261CSCentury Spring Corp. |
LO= 1.375, SO= 1.062, W= 0.135 |
In Stock: 266 $18.82000 |
|
72520SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 633 $18.84000 |
|
72521SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 161 $18.84000 |
|
72688CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .125 |
In Stock: 522 $18.87000 |
|
72690CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 153 $18.87000 |
|
72789CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 115 $18.87000 |
|
72653SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 279 $18.88000 |
|
72652SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 103 $18.88000 |