| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.091" (2.31mm) |
| Diameter - Outside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Inside: | 0.380" (9.65mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | - |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.86 lbs/in |
| End Style: | OPEN |
| Finish: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72799CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 4.00,W= .125 |
In Stock: 131 $18.44000 |
|
11841CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 2.06,W= .104 |
In Stock: 325 $18.46000 |
|
72584SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 319 $18.54000 |
|
B17-191CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 3.00,W= .127 |
In Stock: 155 $18.59000 |
|
72656SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 397 $18.61000 |
|
S-405CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.00,W= .192 |
In Stock: 380 $18.67000 |
|
S-3005CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 2.00,W= .177 |
In Stock: 1,264 $18.68000 |
|
4346CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 3.63,W= .192 |
In Stock: 174 $18.68000 |
|
S-1243CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L= 1.75,W= .225 |
In Stock: 682 $18.69000 |
|
72550SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 470 $18.69000 |