| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.725" (18.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 176.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72455SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .125 |
In Stock: 191 $17.85000 |
|
11895CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.25,W= .177 |
In Stock: 106 $17.85000 |
|
12152CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 8.63,W= .172 |
In Stock: 193 $17.97000 |
|
AA-54CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= .63,W= .080 |
In Stock: 293 $18.10000 |
|
N-80CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= .41,W= .105 |
In Stock: 284 $18.17000 |
|
S-1444CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.046,L= 1.31,W= .091 |
In Stock: 139 $18.17000 |
|
72593CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .125 |
In Stock: 1,223 $18.25000 |
|
4157CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.703,L= 6.25,W= .135 |
In Stock: 149 $18.33000 |
|
72672CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 148 $18.35000 |
|
ST9-91CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.562 , W= 0.091 , L= 20 |
In Stock: 255 $18.44000 |