| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 0.955" (24.26mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 183.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
R-28CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.25 , W= 0.121 , L= 36 |
In Stock: 161 $17.09000 |
|
S-950CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 1.44,W= .043 |
In Stock: 231 $17.18000 |
|
11921CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 5.94,W= .125 |
In Stock: 204 $17.19000 |
|
S-3168CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.125,L= 5.50,W= .112 |
In Stock: 294 $17.22000 |
|
G-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= .41,W= .093 |
In Stock: 324 $17.23000 |
|
11217CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .812,L= 2.25,W= .125 |
In Stock: 3,684 $17.24000 |
|
72457SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 187 $17.25000 |
|
S-440CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L= 5.00,W= .130 |
In Stock: 436 $17.30000 |
|
M-92CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .578,L= 2.00,W= .156 |
In Stock: 207 $17.34000 |
|
72571CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .112 |
In Stock: 337 $17.35000 |