| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Inside: | 0.418" (10.62mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | - |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.05 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1664CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.015,L= 2.44,W= .225 |
In Stock: 279 $16.85000 |
|
72627SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .085 |
In Stock: 1,111 $16.89000 |
|
824CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.375,L=12.00,W= .148 |
In Stock: 121 $16.89000 |
|
11607CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.046,L= 5.63,W= .131 |
In Stock: 277 $16.90000 |
|
S-1391CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.03,W= .091 |
In Stock: 388 $16.98000 |
|
MM-41CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= .53,W= .050 |
In Stock: 168 $16.98000 |
|
G-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 3.31,W= .041 |
In Stock: 790 $16.99000 |
|
72694CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .135 |
In Stock: 234 $17.04000 |
|
R-28CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.25 , W= 0.121 , L= 36 |
In Stock: 161 $17.09000 |
|
S-950CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 1.44,W= .043 |
In Stock: 231 $17.18000 |