| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 1.640" (41.66mm) |
| Diameter - Inside: | 1.430" (36.32mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 8.000" (203.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.6 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72465CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .125 |
In Stock: 158 $16.65000 |
|
72674CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 763 $16.68000 |
|
7058CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 5.00,W= .234 |
In Stock: 106 $16.68000 |
|
72785CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 118 $16.70000 |
|
AA-59CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= .63,W= .120 |
In Stock: 108 $16.76000 |
|
EE-70CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .703,L= .75,W= .120 |
In Stock: 504 $16.77000 |
|
72660CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 1,441 $16.79000 |
|
72661CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 569 $16.79000 |
|
72679CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= .88,W= .125 |
In Stock: 358 $16.79000 |
|
72682CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 245 $16.79000 |