| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.001" (25.43mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 105.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ST9-54CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.562 , W= 0.054 , L= 20 |
In Stock: 576 $16.25000 |
|
GG-79CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.00,W= .070 |
In Stock: 337 $16.25000 |
|
A13-70CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 1.97,W= .072 |
In Stock: 1,476 $16.26000 |
|
S-1618CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.015,L= 3.50,W= .054 |
In Stock: 479 $16.26000 |
|
A15-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 1.25,W= .061 |
In Stock: 419 $16.26000 |
|
HH-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.094,L= 1.50,W= .100 |
In Stock: 407 $16.37000 |
|
72695CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .135 |
In Stock: 1,290 $16.46000 |
|
B8-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.38,W= .170 |
In Stock: 830 $16.46000 |
|
11946CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.72,W= .130 |
In Stock: 154 $16.46000 |
|
TA-2365CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.938, SO= 2.125, W= 0.054 |
In Stock: 131 $16.49000 |