| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 2.020" (51.31mm) |
| Diameter - Small Outside: | 2.125" (53.98mm) |
| Diameter - Large Outside: | 2.938" (74.63mm) |
| Free Length: | 2.750" (69.85mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 0.3 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72658CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 1,331 $16.50000 |
|
72665CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 236 $16.50000 |
|
72125SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 394 $16.52000 |
|
72429SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 287 $16.52000 |
|
72428SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 282 $16.52000 |
|
72123SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .112 |
In Stock: 192 $16.52000 |
|
72431SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 152 $16.52000 |
|
72126SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 105 $16.52000 |
|
2742CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L=11.25,W= .130 |
In Stock: 108 $16.53000 |
|
72558SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 2,180 $16.62000 |