| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.130" (3.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.750" (19.05mm) |
| Diameter - Inside: | 0.490" (12.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.720" (43.69mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 287.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TA-2365CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.938, SO= 2.125, W= 0.054 |
In Stock: 131 $16.49000 |
|
72658CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 1,331 $16.50000 |
|
72665CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 236 $16.50000 |
|
72125SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 394 $16.52000 |
|
72429SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 287 $16.52000 |
|
72428SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 282 $16.52000 |
|
72123SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .112 |
In Stock: 192 $16.52000 |
|
72431SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 152 $16.52000 |
|
72126SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 105 $16.52000 |
|
2742CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L=11.25,W= .130 |
In Stock: 108 $16.53000 |