| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | 1.015" (25.78mm) |
| Diameter - Inside: | 0.907" (23.04mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.3 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
A15-52CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 1.25,W= .061 |
In Stock: 419 $16.26000 |
|
HH-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.094,L= 1.50,W= .100 |
In Stock: 407 $16.37000 |
|
72695CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .135 |
In Stock: 1,290 $16.46000 |
|
B8-51CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.38,W= .170 |
In Stock: 830 $16.46000 |
|
11946CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.72,W= .130 |
In Stock: 154 $16.46000 |
|
TA-2365CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.938, SO= 2.125, W= 0.054 |
In Stock: 131 $16.49000 |
|
72658CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 1,331 $16.50000 |
|
72665CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 236 $16.50000 |
|
72125SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 394 $16.52000 |
|
72429SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 287 $16.52000 |