| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.115" (2.92mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.745" (18.92mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 44.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72318SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 457 $12.87000 |
|
A11-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .59,W= .050 |
In Stock: 1,135 $12.90000 |
|
TA-2146CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.969, SO= 1.484, W= 0.11 |
In Stock: 110 $12.90000 |
|
S-1228CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 2.13,W= .092 |
In Stock: 942 $12.91000 |
|
72358SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .074 |
In Stock: 244 $12.91000 |
|
72576SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .120 |
In Stock: 204 $12.95000 |
|
S-967CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 6.38,W= .080 |
In Stock: 117 $12.95000 |
|
S-1137CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 1.25,W= .047 |
In Stock: 698 $13.00000 |
|
A9-57CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 1.19,W= .038 |
In Stock: 529 $13.00000 |
|
4227CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.219,L= 5.75,W= .135 |
In Stock: 116 $13.01000 |