| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.068" (1.73mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.714" (18.14mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.9 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72212SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .88,W= .080 |
In Stock: 286 $12.43000 |
|
72033SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .080 |
In Stock: 180 $12.43000 |
|
H-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.13,W= .047 |
In Stock: 242 $12.44000 |
|
TA-2208CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.75, SO= 1.312, W= 0.11 |
In Stock: 105 $12.44000 |
|
4339CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 3.25,W= .225 |
In Stock: 337 $12.46000 |
|
72445CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .115 |
In Stock: 1,049 $12.49000 |
|
72348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .072 |
In Stock: 770 $12.49000 |
|
72434SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 477 $12.49000 |
|
72349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 386 $12.49000 |
|
72512CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .082 |
In Stock: 126 $12.49000 |