| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.110" (2.79mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 1.090" (27.69mm) |
| Diameter - Small Outside: | 1.312" (33.32mm) |
| Diameter - Large Outside: | 2.750" (69.85mm) |
| Free Length: | 6.380" (162.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.7 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4339CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 3.25,W= .225 |
In Stock: 337 $12.46000 |
|
72445CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .115 |
In Stock: 1,049 $12.49000 |
|
72348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .072 |
In Stock: 770 $12.49000 |
|
72434SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 477 $12.49000 |
|
72349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 386 $12.49000 |
|
72512CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .082 |
In Stock: 126 $12.49000 |
|
ST7-41CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.438 , W= 0.041 , L= 20 |
In Stock: 299 $12.50000 |
|
72230SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .080 |
In Stock: 141 $12.50000 |
|
R-23CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.875 , W= 0.08 , L= 36 |
In Stock: 159 $12.57000 |
|
AA-81CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .484,L= .56,W= .037 |
In Stock: 213 $12.59000 |