| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.082" (2.08mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.936" (23.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ST7-41CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.438 , W= 0.041 , L= 20 |
In Stock: 299 $12.50000 |
|
72230SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .080 |
In Stock: 141 $12.50000 |
|
R-23CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.875 , W= 0.08 , L= 36 |
In Stock: 159 $12.57000 |
|
AA-81CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .484,L= .56,W= .037 |
In Stock: 213 $12.59000 |
|
72535CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .093 |
In Stock: 194 $12.59000 |
|
72222SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.00,W= .080 |
In Stock: 102 $12.59000 |
|
S-3034CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L= 4.00,W= .118 |
In Stock: 688 $12.60000 |
|
B11-45CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.56,W= .125 |
In Stock: 337 $12.66000 |
|
3410CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .984,L= 5.00,W= .162 |
In Stock: 175 $12.66000 |
|
B-20CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= 2.31,W= .045 |
In Stock: 720 $12.67000 |