| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.045" (1.14mm) |
| Diameter - Outside: | 0.671" (17.04mm) |
| Diameter - Inside: | 0.581" (14.76mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.310" (58.67mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71854SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.50,W= .098 |
In Stock: 675 $12.67000 |
|
71844SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .0915 |
In Stock: 536 $12.67000 |
|
71836SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .88,W= .092 |
In Stock: 264 $12.67000 |
|
72289SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.50,W= .098 |
In Stock: 189 $12.67000 |
|
71860SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.00,W= .098 |
In Stock: 156 $12.67000 |
|
72249SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .085 |
In Stock: 2,260 $12.70000 |
|
72248SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 1,945 $12.70000 |
|
72236SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .082 |
In Stock: 1,379 $12.70000 |
|
71803SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .63,W= .081 |
In Stock: 996 $12.70000 |
|
71811SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .082 |
In Stock: 789 $12.70000 |