| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.680" (17.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 50.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72236SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .082 |
In Stock: 1,379 $12.70000 |
|
71803SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .63,W= .081 |
In Stock: 996 $12.70000 |
|
71811SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .082 |
In Stock: 789 $12.70000 |
|
72251SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 779 $12.70000 |
|
71815SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.25,W= .081 |
In Stock: 534 $12.70000 |
|
72262SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .88,W= .091 |
In Stock: 515 $12.70000 |
|
72206SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .074 |
In Stock: 499 $12.70000 |
|
71823SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .085 |
In Stock: 471 $12.70000 |
|
72234SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .88,W= .081 |
In Stock: 443 $12.70000 |
|
71805SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .88,W= .081 |
In Stock: 362 $12.70000 |