| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.600" (15.24mm) |
| Diameter - Inside: | 0.430" (10.92mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 93.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72234SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= .88,W= .081 |
In Stock: 443 $12.70000 |
|
71805SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .88,W= .081 |
In Stock: 362 $12.70000 |
|
72258SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.25,W= .085 |
In Stock: 330 $12.70000 |
|
71820SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .75,W= .085 |
In Stock: 309 $12.70000 |
|
71806SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .081 |
In Stock: 291 $12.70000 |
|
72264SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .091 |
In Stock: 269 $12.70000 |
|
71809SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.75,W= .081 |
In Stock: 242 $12.70000 |
|
71808SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.50,W= .080 |
In Stock: 241 $12.70000 |
|
71826SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 215 $12.70000 |
|
72252SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.75,W= .085 |
In Stock: 201 $12.70000 |