| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.680" (17.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.750" (44.45mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 26.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72204SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.50,W= .074 |
In Stock: 181 $12.70000 |
|
71814SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.00,W= .081 |
In Stock: 171 $12.70000 |
|
72224SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.25,W= .080 |
In Stock: 171 $12.70000 |
|
71827SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .085 |
In Stock: 133 $12.70000 |
|
72243SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .081 |
In Stock: 119 $12.70000 |
|
71822SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 108 $12.70000 |
|
71829SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 101 $12.70000 |
|
72510SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .082 |
In Stock: 345 $12.71000 |
|
72334SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .0625 |
In Stock: 332 $12.71000 |
|
72304SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .100 |
In Stock: 301 $12.71000 |