| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.690" (17.53mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 18.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3034CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L= 4.00,W= .118 |
In Stock: 688 $12.60000 |
|
B11-45CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.56,W= .125 |
In Stock: 337 $12.66000 |
|
3410CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .984,L= 5.00,W= .162 |
In Stock: 175 $12.66000 |
|
B-20CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= 2.31,W= .045 |
In Stock: 720 $12.67000 |
|
71854SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.50,W= .098 |
In Stock: 675 $12.67000 |
|
71844SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .0915 |
In Stock: 536 $12.67000 |
|
71836SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .88,W= .092 |
In Stock: 264 $12.67000 |
|
72289SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.50,W= .098 |
In Stock: 189 $12.67000 |
|
71860SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.00,W= .098 |
In Stock: 156 $12.67000 |
|
72249SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .085 |
In Stock: 2,260 $12.70000 |