| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.560" (14.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 55.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
H-9CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .656,L= 1.13,W= .047 |
In Stock: 242 $12.44000 |
|
TA-2208CSCentury Spring Corp. |
LO= 2.75, SO= 1.312, W= 0.11 |
In Stock: 105 $12.44000 |
|
4339CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.203,L= 3.25,W= .225 |
In Stock: 337 $12.46000 |
|
72445CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .115 |
In Stock: 1,049 $12.49000 |
|
72348CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .072 |
In Stock: 770 $12.49000 |
|
72434SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 477 $12.49000 |
|
72349CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 386 $12.49000 |
|
72512CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .082 |
In Stock: 126 $12.49000 |
|
ST7-41CSCentury Spring Corp. |
LL O= 0.438 , W= 0.041 , L= 20 |
In Stock: 299 $12.50000 |
|
72230SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.00,W= .080 |
In Stock: 141 $12.50000 |